Yol Masraflarını Sanatlarıyla Kazanan Gezginler

theBilgi.com - Yol Masraflarını Sanatlarıyla Kazanan Gezginler
The Bilgi Özel

Her şeyi bırakıp çok uzaklara gitme hayali, herkesin hayatında en az 5 saniye düşündüğü şeydir. İçindeki seyahat tutkusunu küçük tatillerle, düzenlenen turlarla ya da bir hafta sonu kısa dönem araç kiralamafikriyle uzaklara gitmek bu hayali kısmen gerçeğe dönüştürmenin en iyi yollarından. Fakat bazıları her şeyi bırakıp çok uzaklara gitme isteğini daha fazla ciddiye alıyor. Onlar, turistik yerlerde gördüğümüz kocaman sırt çantalarıyla etrafa gülümseyen gezginler, sosyal medyada like’lamalara doyamadığımız o hesapların sahipleri oluyor.

 

Binlerce gezgin, ve tek bir soru… Gezginler nasıl para kazanır? Evet, belli bir miktar para biriktirdikten sonra seyahate çıkan gezginler, zamanla bulundukları yerde de para kazanmaya ihtiyaç duyuyorlar. Para kazanmak için bazen garsonluk veya bulaşıkçılık gibi kısa süreli işler yaparken, bazen yeteneklerinden de yararlanıyorlar. Bu konuda en şanslı kesim sanat ile uğraşanlar. Çünkü sanat evrenseldir ve her dilde aslında uyandırdığı his aynıdır. Bunu bilen ve sanatıyla para kazanan seyahatçiler, diledikleri gibi gezebiliyorlar. Sizi birkaçıyla tanıştırmak istiyoruz.


Fabian Sixtus Koerner – Fotoğrafçı, Mimar ve Artık Yazar

theBilgi.com - Yol Masraflarını Sanatlarıyla Kazanan Gezginler

Fabian bir mimar ve fotoğrafçı, aynı zamanda bir seyahat tutkunu. Hem mesleğini farklı ülkelerde geliştirmek hem de hayali olan dünya turunu kısmen gerçekleştirmek istemiş. Gittiği ülkelerde fotoğraflar çekmiş ve mimarlık yeteneğiyle para kazanmış. Kazandığı para anca konaklamasına ve beslenmesine yetecek kadar olsa da aklına gelen müthiş bir fikirle daha fazla para kazanmaya başlamış. Yolculuk maceralarını bir kitapta toplayan Fabian, Almanya’da eserinin bestseller olması sürpriziyle karşılaşmış.


Çağrı Çankaya – Tasarımcı

theBilgi.com - Yol Masraflarını Sanatlarıyla Kazanan Gezginler

Hiçbir birikimi olmadan planladığı seyahat turunda para kazanmayı başaran diğer bir yetenek, Türk tasarımcı Çağrı Çankaya. Sadece tasarım yaparak hayatta kalabilecek kadar para kazanma arzusuyla yolculuğa çıkan Çankaya, bu hayalini başarıyla tamamladı. 3 yıl boyunca 23 ülkede, 27 reklam ajansıyla çalıştı. Bu ilginç yolculuk gittiği ülkenin TV ve gazetelerine konu oldu çünkü yaptıkları hiç sıradan değildi. Afrika’da uçaktan atlayıp dünyanın havada yapılan ilk tasarımını gerçekleştirdi ve serbest düşüş esnasında logo tasarımı yaptı.


Harry Vagrant – Sokak Çalgıcısı

theBilgi.com - Yol Masraflarını Sanatlarıyla Kazanan Gezginler

Yılın 10 ayı gezip 2 ayında eve dönen ve biraz dinlenen müzisyen gezgin Harry Vagrant’ta sıra. Letonyalı gezgin, hep müziğe ilgi duyuyor fakat diğer tutkusu da seyahat. Bir yandan para kazanması gerektiğini bilen Harry, arkadaşının hediye ettiği Hindistan’dan gelen davulla müzik yapıyor ve bir saat içinde 30 Euro kazandığını görünce, bir ampul beliriyor. Kendisi bu yeteneğini seyahatlerde para kazanmak için kullanacağını anlıyor. Müzik aletleriyle birlikte çıktığı yolcuğunda sokak şarkıcılığı yapan Harry’nin bilin bakalım en sevdiği şehirlerden biri neresi? Evet, İstanbul. Harry, “İstanbul müzisyenler ve sanatçılar için Mekke’dir. Özellikle saz, kanun, santur, ney ve kaval gibi aletleri orada tanıyacaksınız.” diyor.


Brendan Van Son – Fotoğrafçı

theBilgi.com - Yol Masraflarını Sanatlarıyla Kazanan Gezginler

Seyahat fotoğrafçısı olmanın sadece belirli bir seyahat dergisi veya gazetesi için fotoğraf çekmek anlamına geldiği günler çoktan geride kaldı. Artık seyahat sırasında çekilen fotoğraflarla para kazanmak mümkün. Bu harika bir döngü. Para kazandıkça seyahatlerde fotoğraf çekiyor, seyahatte fotoğraf çektikçe para kazanıyorsunuz. Tıpkı Brendan Van Son gibi. Kendisi bir gazeteci fakat fotoğrafçılık da onun için bir tutku. Sonrasında bir gezi yazarı olmaya karar veriyor. Blog sayfasını fotoğraflarla zenginleştirdiğinde fotoğraf çekme yeteneğini kullanmaya karar veriyor. Kendini geliştiriyor ve sanatıyla para kazanıyor. 6 farklı kıtada yaklaşık 80 ülkeyi ziyaret eden Brendan’ın çektiği fotoğraflar BBC, National Geographic Traveler gibi platformlarda bile yer alıyor.


Adam ve Emily – Ressam, Tasarımcı

theBilgi.com - Yol Masraflarını Sanatlarıyla Kazanan Gezginler

Farklı, çok farklı bir aile babası Adam Harteau ve eşi Emily 2 çocuklarıyla birlikte seyahatleri sırasında ürettikleriyle para kazanıyorlar. Bir karavanda yaşayan ailenin 2. kızları bir yolculuk sırasında doğmuş. Hayatın monotonluğunu reddedip, ailecek küçük bir karavanda sınır tanımadan yaşamaya karar veren bu ailenin babası Adam bir ressam. Gittiği şehirlerde çizim yaparak para kazanıyor. Emily ise bir moda tasarımcısı. Tişört ve takı tasarlayıp ürettiklerini satıyor. Bu durum ne kadar sürer bilmiyorlar. Tek bildikleri şey, özgür olmak!

 

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da