Tatil Sonrası Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

The Bilgi Özel Seyahat

Tatil Sonrası Sendromu

Yollar boyu gittiniz, istediğiniz vakit uyudunuz, istediğiniz saatte uyandınız. “Yarın ne giysem, trafik var mıdır, toplantı kaçtaydı?” diye düşünmediniz bile! İşte standartlarını ayarladığınız bir hayat! Kötü haber, tatil bir gün bitecek. Haliyle eve döndüğünüzde ya da ilk iş gününde halletmeniz gereken bir tatil sonrası sendromu var. Kocaman bir mutluluktan rutine dönmek enerjinizi biraz düşürebilir. O enerji elbet düşecek ama bunun seviyesini siz belirleyebilirsiniz. Tatil sonrası en az hasarla rutin hayatı kabul etmenin yollarını bir deneyin deriz.

 

Kendinizi Dönüşe Hazırlayın

 

Arkanızda dağınık bir ev, birikmiş bir mail kutusu bırakmak çok kolay. Fakat bunların sizi dönüşte strese sokacağını unutmayın. Bunları halledip tatile gitmek hem sizi seyahat moduna sokacak hem de dönüşte kötü sürpriz olarak karşınıza çıkmayacaklardır.

 

Tatil Sırasında İş Yerinizle İlişkilerinizi Kesmeyin

theBilgi.com - Tatil Sonrası Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bu; maillere cevap verin, oradaki problemleri çözün, telekonferanslar yapın demek anlamına gelmiyor. Tatil size özel bir şey ve mümkün olduğunca bunlardan soyutlanmak için var. Fakat tatil dönüşü iş yerinize yabancı bir şekilde dönmek istemiyorsanız, en azından iş arkadaşlarınızla iletişimi kesmeyin. Oradaki gelişmeler hakkında minik haberler alın. Bu sizi hayat çemberinden çıkarmayacak. Dönüşte sizi nelerin beklediğinden az çok haberdar olduğunuz için işe dönüş, sizi sandığınız kadar fazla etkilemeyecektir.

 

Uyku Düzeniniz Bozmayın

theBilgi.com - Tatil Sonrası Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Evet, gece geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz ve sabah çok geç kalkmak isteyebilirsiniz. Fakat tatilde yatak keyfine fazla alışmanız, uyku düzeninizi bozacaktır. Bu yüzden tekrar düzeni oturtmaya çalışmak sizi mutsuz edebilir. Tatil de olsa çok geç yatmayı ve çok geç kalkmayı alışkanlık haline getirmeyin. Zaten tatil bu. Uymaya mı geldik?

 

İş Gününden Bir Gün Önce Eve Dönün

theBilgi.com - Tatil Sonrası Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Tatilden döner dönmez gömleği giyip iş başı yapmak ne kadar sempatik olabilir? Bu yüzden iş gününden bir gün önce eve dönün ve kendinize vakit ayırın. Önce güzelce yol yorgunluğunuzu atarak dinlenin. Sonra bavulunuzu boşaltın ve eşyalarınızı yerleştirin. Sadece bunu yapın, apar topar temizlik aktivitesine başlamak tatilden aldığınız enerjiyi azaltabilir. Burada amaç iş günü öncesi dinlenmek, kendinize zaman ayırmak ve bira evinizde vakit geçirmek. Bu hareketle tatil dağınıklığından kurtulacak, biraz dinlenecek ve rutin hayata bodoslama girmemiş olacaksınız.

 

Bir Şeyleri Değiştirmenin Zamanı Geldi!

 

Tatildeyken yenilenmiş bir sizle tanıştınız ve belki de dönüşte neleri değiştirmeniz gerektiğini düşündünüz. Tatil zamanı dışında sizi neyin mutsuz ettiğini tespit edin ve sorunları ortadan kaldırmaya ya da rutininizi değiştirmek için plan yapın. Unutmayın dönüşte yaşayacağınız reel bir hayat var ve bir şeyler yapmak için en iyi zaman tatil dönüşü.

 

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da