Rüyaları Kontrol Edebilmenin Artık Bir Yolu Var

theBilgi.com - Rüyaları Kontrol Edebilmenin Artık Bir Yolu Var
Bilim & Uzay

Net rüyalar görmeyi ve onları kontrol edebilmeyi sağlayan bir teknik bilim tarafından geliştirildi. Deneme süresi içerisinde katılımcıların yarısından daha fazlası açıkça rüya görebildi. Harici bir müdahale kullanmadan sadece 1 hafta süresi içerisinde başarılı bir sonuç yakalandı.

theBilgi.com - Rüyaları Kontrol Edebilmenin Artık Bir Yolu Var

Bir çok kez denendi

Rüyaların kontrol edilmesiyle ilgili birçok teknik daha önce denendi. Kişinin rüyada olduğunu fark etmesi ve rüya üzerinde kontrole sahip olmasıyla ilgili yapılan denemeler daha önceleri çeşitli felsefelerin ve dinlerin kavramları arasında yer alıyordu. Özellikle Carlos Castaneda gibi newage öğretilere sahip olan araştırmacılar tarafından rüyalarla ilgili birçok çalışma gerçekleştirilmiştir. Bilim bu konuda yaptığı çalışmayla açık rüyaların var olabileceğini ortaya koydu ve bunları arttırabilmek için bazı yöntemler keşfetti.

Rüyalar travma iyileştirmede kullanılacak

Yapılan çalışmaların bazıları ileri ekipmanlar gerektirmekte ve bazıları ise güvenilir değil. Rüyalar özellikle travmaları iyileştirebilmek, sağlıksız davranışları kontrol edebilmek için potansiyel bir araç olarak görülüyor. Bazı araştırmacılar rüyada öğrenme metotlarının uygulanabileceğine inanıyor. Yapılan çalışmayla birlikte tüm bu alanlarda kullanılabilecek bir gelişmenin ilk adımı sağlandı.

169 katılımcı üzerinde gerçekleştirilen teknikte öncelikle gerçeklik testi denilen ve insanların sürekli olarak yanık olduklarından emin oldukları bir test yapılıyor. Düzenli olarak uyanık oldukları fikri bir alışkanlık haline getiriliyor.

MILD ismi verilen açık rüyaları anımsatma uyarımı katılımcıları uyumalarından beş saat sonra uyandırarak, rüyalarını hatırlamalarını sağlıyor. Gerçeklik testinin tek başına bir yararının olmadığını söyleyen bilim insanları, bu testin MILD ile birlikte kullanılması halinde başarı sağlanabildiğini vurguladı.

 

 

Bilginin Kaynağı

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da