Playboy Dergisinin Kurucusu Hugh Hefner Hayatını Kaybetti

theBilgi.com - Playboy Dergisinin Kurucusu Hugh Hefner
Dünya

Playboy Hugh Hefner Hayatını Kaybetti

theBilgi.com - Playboy Dergisinin Kurucusu Hugh Hefner

Cinsel devrimin ön safında yer alan ikonik derginin kurucusu Hugh Hefner 91 yaşındaydı.

Playboy dergisinin genel yayın yönetmeni ve kurucusu olan Hugh Hefner 28 Eylül 2017 Çarşamba günü Los Angeles’taki Playboy Konağında doğal nedenlerden hayatını kaybetti. Kendisi 91 yaşındaydı.

Hefner 1953’te Playboy‘u kurdu ve halen en az 20 lisanslı uluslararası yayın ile ABD ve dünyadaki en büyük dergilerden biri olmaya devam etmektedir.

theBilgi.com - Playboy Dergisinin Kurucusu Hugh Hefner

Oğlu ve aynı zamanda Playboy Şirketlerinin başında olan Cooper Hefner, yaptığı açıklamada:

“Babam, özgürce konuşma, sivil haklar ve cinsel özgürlüğü savunmak için zamanımızın en önemli sosyal ve kültürel hareketlerinin arkasındaki önde gelen bir ses ve kültür öncüsü olarak olağanüstü bir hayat yaşadı” diye belirtti.

“Eşi Crystal, ablam Christie, kardeşlerim David ve Marston ve ayrıca Playboy Şirketlerinde olmak üzere pek çok kişi tarafından çok özlenecek.”

Hugh Hefner Hayatı

Chicago’da doğan Hefner, 27 yaşında küçük bir kredi ile Playboy’u kurmadan önce askeri alanda çalıştı ve gazetecilik yaptı. İlk sayısında, henüz meşhur olmadan dört yıl önce Marilyn Monroe’yu, derginin orta sayfasında bir takvim için çekilmiş çıplak resimlerle gösterdi.

theBilgi.com - Playboy Dergisinin Kurucusu Hugh Hefner

Hugh Hefner’in CBS2’ye verdiği röportajda “Ben bir sarışın hastasıyım ve Marilyn Monroe kesinlikle zamanımızın seks ikonu” demiştir.

Playboy Hugh Hefner

Şimdilerde meşhur olan kapak kızı ve derginin orta sayfasında yer alan tam boy fotoğraf güzeli kavramını Hefner 1955’te hayata geçirdi.

Eski sınıf arkadaşı Mildred Williams ile bir evliliği oldu. Sonrasında bütün dünyada sıkça söz edilecek olan eğlence ve lüks merakı Hefner’ın hayatına girdi.

1962’de dergide Playboy Röportajları adlı bir bölüm başlattı. Bu dönemde uzun makaleler ile resimleri birleştirerek satışlarını arttırdı. Hefner ayrıca, 1959’da Playboy Penthouse’ ı ve 1969’da Playboy After Dark’ın da bulunduğu markayla ilgili televizyon şovlarına ev sahipliği yaptı.

Playboy Hugh Hefner

Hefner üç kez evlendi. Genellikle Hefner kendi yaşına oranla daha genç kadınları tercih ediyordu. Hefner ayrıca Protestan bir aileden gelmekte.

Alfred Kinsey’nin araştırmasını hevesle okudu ve 1950’lerde biseksüellik denedi. “Cinsel devrimin savunucusu” olduğunu iddia etti. Her ne kadar Playboy doğası gereği muhafazakar olsa da, hayırsever Playboy Vakfı, kürtaj hakları mücadelesinin maddi destekçisiydi.

theBilgi.com - Playboy Dergisinin Kurucusu Hugh Hefner

Hefner, Esquire dergisine 2007’de verdiği röportajda “Kadınlar cinsel devrimin en büyük yaratıcısıydı” dedi. Aynı bağlamda Hefner kendini bir feminist olarak nitelendirdi.

 

1970’lerde Hefner Chicago’dan Playboy Konağı’na taşındı. Hayatının geri kalan zamanını burada yaşayarak ve çalışarak geçirdi. Bu tarihte Playboy’un satış rakamları 7 milyona yükseldi. 1980’lerde Playboy Kulüplerinin birçoğunun kapanmasıyla ve 1990’lı yıllarda pornografik dergilerinin yerini internetin almasıyla beraber dergi satışları düşüşe geçti. Dergi, 2015 yılında aniden çıplak fotoğraf yayınlamayı durduracağını açıkladı ancak bu karardan bu sene başlarında vazgeçildi.

theBilgi.com - Playboy Dergisinin Kurucusu Hugh Hefner
Playboy Konağı

Hefner ve onunla beraber yaşayan sevgililerinin olduğu TV şovu büyük ilgi gördü. The Girls Next Door 2005-2010 yılları arasında reality şov olarak TV’de yer aldı. 2012 yılında kız arkadaşlarından biri olan Crystal Harris ile evlendi. Şu anda en küçük oğlu Cooper’ın Playboy Şirketlerinin yöneticiliğini üstlenmiş durumda.

theBilgi.com - Playboy Dergisinin Kurucusu Hugh Hefner

 

 

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da