Nefis Kebaplarıyla Ünlü Şehirlerimiz

theBilgi.com - Nefis Kebaplarıyla Ünlü Şehirlerimiz
Yemek

Yabancılar bizim kebaplarımızı “Turkish Kebab” şeklinde genellese de bizim menülerimizde ve gittiğimiz her yerde farklı çeşitlerimiz var. Her yöre bu lezzeti kendi damak tadına göre yorumlamış ve ortaya harika lezzetler çıkarmış. Gurme damakların seyahatlerinde karşılarına çıkan kebap zenginliği artık yeni bir tutku oluşturuyor. Gittiğiniz bir kentte ziyafete dönüşecek bu kebap türlerini birçok yerde bulabilirsiniz. Biz sizin için “Hangi kebap nerede yenir?” sorusunu yanıtladık. Haydi, iştahlar açıksa kebapları memleketlerinde ziyaret edelim.

Cağ Kebabı – Erzurum

theBilgi.com - Nefis Kebap'larıyla Ünlü Şehirlerimiz

Erzurum’un Oltu ilçesinden meşhur olup damaklarımıza koşa koşa gelen Cağ Kebabı, oğlak ve kuzu etinden yapılan muhteşem bir lezzet. Önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşinde döne döne pişirilmesinden oluşan bu eşsiz lezzet, sadece Erzurum’da yapılmıyor tabii. Fakat bir Erzurum turunun akşam yemeği planında mutlaka bulunması gerekiyor. Erzurum kışını bahara çeviren bu lezzetin en ünlü durağı ise Yakutiye’de bulunan Gelgör Cağ Kebap Şakir Usta. Bu restoranda kebaptan sonra mutlaka kadayıf sarma yemelisiniz. Bunun dışında Erzurum’un en iyi cağ kebapçılarından biri de Koç Cağ Kebapçısı. Yumuşacık eti ve zengin servisleriyle bu lezzete bir kez daha aşık olabilirsiniz.


Urfa Kebap – Şanlıurfa

theBilgi.com - Nefis Kebaplarıyla Ünlü Şehirlerimiz

Şanlıurfa, dört bir yanı lezzetlerle çevrilen doyumsuz bir şehir. Urfa kebabının acısız olduğu konusunda anlaşalım. Acıyı çok seven Urfalılar, kebaplarında bunu tercih etmemişler ve bize harika bir seçenek sunmuşlar. Urfa turu yapmıyorsanız bile çevre illerindeyken direksiyonu kırıp şehrin yolunu tutturacak Urfa’nın meşhur kebapçıları var. “Acının en tatlısı” sloganıyla Dedecan Ocakbaşı ve patlıcanlı lezzetleriyle de öne çıkan Gülbaba Restoran en iyi adresler.


Adana Kebap – Adana

theBilgi.com - Nefis Kebaplarıyla Ünlü Şehirlerimiz

Midemizi tamamen boş hale getirip gaza basarak Adana’ya gitmek istememizin sebebi kesinlikle Adana Kebap. Öyle ünlü ki her memleketten insanın favori yemeği olabilir, ama bu lezzet tabii ki en iyi Adana’da yenir. Adana’nın en iyi kebapçıları arasındaysa mezeleriyle ve orta yağlı etiyle meşhur Eyvan Kebapçı, yine Seyhan’da bulunan tecrübeli bir kebapçı olan Kebapçı Mesut ve Yüreğir’in gönlü bol restoranı Bol Kepçe öne çıkıyor. Vedat Milor ve Adanalıların favorisi Cik Cik Ali’yi de unutmayalım.


Cağırtlak Kebabı (Cartlak Kebabı) – Gaziantep

theBilgi.com - Nefis Kebap'larıyla Ünlü Şehirlerimiz

Ciğer, böbrek, yürek ve dalaktan oluşan iddialı bir kebap, Cartlak Kebabı tabii ki en iyi Gaziantep’te yenir. Muhteşem kahvaltıları, kebapları, baklavası ve katmeri şöyle dursun, Antep sofraları sadece bu kebapla bile çok güçlü. Bunu bilen Gaziantepliler de menülerinde mutlaka bu kebap çeşidine yer veriyor. Ama bizce en iyi menü ve lezzetleri Halil Usta ve Bayazhan Restoran sunuyor.


Testi Kebabı – Kapadokya

theBilgi.com - Nefis Kebaplarıyla Ünlü Şehirlerimiz

Testi kebabı, neredeyse tüm Anadolu’nun sahiplendiği, zahmetli olduğu kadar lezzetli bir kebap. Toprak testinin içinde yavaş yavaş pişen kuşbaşı etlerle domates ve biberler, birlikte bir lezzet şovu hazırlar. En iyi testi kebabı restoranları ise kesinlikle Kapadokya’da. Millocal Restoran, Ehlikeyf Restoran ve Saklı Konak bu lezzetin en iyileri.


Tepsi Kebabı – Hatay

theBilgi.com - Nefis Kebaplarıyla Ünlü Şehirlerimiz

Kesinlikle bazı şehirler lezzetin tanımı. Tıpkı Gaziantep gibi Hatay da öyle. Hatay’ın da tepsi kebabı meşhur. Malzemelerin tepsiye yerleştirilerek fırında pişirilmesinden sonra pide ve lavaş ile tüketilen tepsi kebabı,genelde kasaplarda hazırlanıyor. Fakat sırf bu lezzet için Hatay’da kurulan restoranlar da bulunuyor. Antakya’ya gitme sebebi olan tepsi kebabını yapan en iyi restoranlar arasında Pöç Kasabı ve Kebap Salonu, Salah Kebap ve Bizim Kebap bulunuyor.


Çökertme Kebabı – Bodrum

theBilgi.com - Nefis Kebaplarıyla Ünlü Şehirlerimiz

Yoğurt, patates ve dana bifteğin muhteşem uyumu olan çökertme kebabı en iyi Bodrum’da yenir. Bunun için kendisine Bodrum kebabı da deniliyor. Tatillerin lezzetli tercihlerinden çökertme kebabı son derece hafif bir lezzet. Dinç Restoran ve Bodrum merkezdeki Otantik Ocakbaşı bu lezzette oldukça ünlü.


Satır Kebabı – Edirne

theBilgi.com - Nefis Kebaplarıyla Ünlü Şehirlerimiz

Kebap hepimizin tutkusu. Peki, sizce sadece İç Anadolu ve Doğu Anadolu lezzeti mi? Hayır tabii ki. Bu aşk Trakya’ya kadar uzanıyor: Satır kebabı. Özel kesim tekniği ile hazırlanan yumuşacık bir kebap çeşidi. Diğer kebaplara nazaran daha baharatsız ve yalın bir lezzet. En iyi adresi ise kesinlikle Keşan. Keşan’da satır kebabı yenilecek adresler arasında yeşillikler içinde Çamlıbel Restoran ve Öz-En Et Lokantası var. Trakya’ya uğradığınızda bu restoranlarda satır kebabın keyfini çıkarmamak, damağınıza yaptığınız bir haksızlık olabilir.

 

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da