Mutlu Olmak İçin Ne Kadar Para Gerekli?

theBilgi.com - Mutlu Olmak İçin Ne Kadar Para Gerekli?
The Bilgi Özel Yaşam

Mutlu Olmak İçin Ne Kadar Para Gerekli?

Tüketim, yoksulluk ve refah üzerine çalışmalarıyla Nobel Ödülü alan Princeton Üniversitesi ekonomisti Angus Deaton ve 2002 yılında Nobel Ödülü alan davranış bilimi uzmanı psikolog Daniel Kahneman, 2010 yılında bir makale yayınlamışlar. Bu çalışmaya göre mutlu olmak için yılda 75.000 $ kazanmak gerekiyor.

theBilgi.com - Mutlu Olmak İçin Ne Kadar Para Gerekli?
Angus Deaton

İki Çeşit Mutluluk

Bu rakama ulaşmak için Gallup-Healthways Refah Endeksi’ne verilen 450.000 cevabı analiz etmişler ve iki çeşit mutluluk olduğu sonucuna varmışlar:
– İnsan hayatını günden güne etkileyen keyif, stres, üzüntü, öfke, şefkat gibi duygulardan ileri gelen “günlük memnuniyet”

– İnsanların hayatları üzerine düşünmeye başladıklarında akıllarını meşgul eden “genel yaşam değerlendirmesi”

theBilgi.com - Mutlu Olmak İçin Ne Kadar Para Gerekli?
Daniel Kahneman

 

Mutlu Olmak için 75.000$

Sonuçlara göre paranın, iki tür mutluluk üzerinde de etkisi var. Mesela günlük memnuniyeti sağlama almak için bir insanın yılda 75.000 $ kazanması gerekiyormuş ki istediği gibi yiyip içebilsin, boş zamanlarını gönlünce değerlendirsin, sağlığından endişe etmesin. Genel yaşam değerlendirmesi ise “para var, huzur var” ölçütünü taşıyor. İnsanın ne kadar parası varsa, hayatının genelini düşününce o kadar mutlu hissediyormuş.

Profesörler “Tabii ki 75.000 $ her yerde aynı anlamı taşımıyor. New York’un 75.000’iyle Mississippi’nin 75.000’i aynı değil” demişler. Tabii Adıyaman’ın 75.000’ini hesaba katmamışlar.

 

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da