Küçük Kızıyla Beraber Yolculuk Eden Babanın Hayat Hakkında Öğrendikleri

theBilgi.com - Küçük Kızıyla Beraber Yolculuk Eden Babanın Hayat Hakkında Öğrendikleri
Dünya Aile

Bazen önemsiz görünen şeyler, kimilerinin hayatında değerli anlar yaratır. Hele ki söz konusu evlatlarınız ise… Onlara vereceğiniz ufak bir gülümseme ya da birlikte geçireceğiniz minik anlar… Bunlar yeterince “kolay”  ve “güzel” görünüyor ancak diğer yanda “İyi bir ebeveyn nasıl olunur? Çocuklarımla nasıl vakit geçirmeliyim? Çocuğumun nasıl yanında olabilirim?” gibi birçok soru zihninizde yankılanmaya devam ediyor. Tüm bu soruları bir kenara bırakarak kendi yolunuzu çizebilmeniz için, bu ilham verici hikayeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Yolculuk Nelere Kadir?

theBilgi.com - Küçük Kızıyla Beraber Yolculuk Eden Babanın Hayat Hakkında Öğrendikleri

Milyonlarca ebeveynden yalnızca biri, Malezyalı fotoğrafçı Stefen Chow, küçük kızıyla geçireceği hafta sonunu ilk kez biraz farklılaştırmak istedi.  Sahilde bir yürüyüş ya da parkta oynamak yerine, onunla beraber bir seyahate çıkmayı planladı. Böylece Küçük Chow, dünya hakkında daha fazla şey öğrenecek, kendisine anlatılan birçok şeyi kendi gözleriyle görecekti. Yoğun iş takvimi nedeniyle anneleri onlara katılamasa da baba-kız için yolculuk için çoktan hazırdı. Kimileri annesi olmadan küçük Chow’un seyahat etmesini tehlikeli bulsa da her şey yolunda gitti. Bu mini macerası boyunca Stefen kendi hazırladığı 3 altın kural uyguladı:

    • Otel rezervasyonlarını yalnızca 1 günle sınırlı tut. Böylece seyahat daha spontane ilerleyebilir.
    • Popüler turist rotalarından ve büyük şehirlerden uzak dur, böylece çocuğunla daha fazla vakit geçirebilirsin.
    • Çocuğunun kendi kararlarını vermesini ve seyahati şekillendirmesine her zaman izin ver.

Baba-kız yolculuklarına Tayvan’ın doğu kıyıları boyunca bisiklet binerek başladılar; birlikte balık tuttular, çiftlikteki hayvanları ziyaret ettiler, tepelere tırmandılar, fırtınada mahsur kaldılar ama o sırada bile eğlenebilmeyi başardılar. Birlikte yaşadıkları bu harika anların yanı sıra, bu seyahat Stefen’a çok önemli bir şey verdi: Her ebeveynin mutlaka yaşaması gereken bir deneyim.

Stefen’ın ise bu son derece değerli deneyimden yaptığı çıkarımlar şöyle oldu;

Çocuklar sanılanın aksine çok yönlü iletişim yetilerine sahiptir.

theBilgi.com - Küçük Kızıyla Beraber Yolculuk Eden Babanın Hayat Hakkında Öğrendikleri

Küçük çocuklar sandığımızdan çok daha zekiler, birçok şeyi en az bizim kadar rahat anlayabiliyorlar. Ve en önemlisi yetişkinler gibi (hatta bir çoğundan daha fazla) empati kurabiliyorlar. Bu keşfinin ardından Stefen, kendi çocuğuyla ve tüm diğer çocuklarla “yetişkin dili” ile konuşması gerektiği sonucuna vardı. Küçük Chow ile baba-çocuk’tan ziyade bir takım olduklarını söyleyen Stefen, bu durumun birbirlerini cesaretlendirdiğini de söylüyor.

Çocukların istekleri her şeyden önce gelmemeli.

theBilgi.com - Küçük Kızıyla Beraber Yolculuk Eden Babanın Hayat Hakkında Öğrendikleri

Asya kültüründe, tıpkı bizim kültürümüzde de olduğu gibi çocukların tüm istekleri ön planda tutuluyor. Bu ekstra ilginin bir sonucu olarak ise, birçok çocuk çok küçük yaşlarda sürekli ilgiye muhtaç hale geliyor. Stefen ise çocuğunu kendine ya da büyüklerine saygısızlık yaparken görmeye dayanamayacağını söylüyor ve tam da bu yüzden küçük Chow’a bu şekilde korumacı davranmak istemiyor. Aksine, ona her bir detayı anlatarak onun dünyaya adapte olmasını sağlıyor.

Baba olmak eşsiz bir deneyim.

Eşine her daim destek olsa da Stefen, eğer bu deneyimi yaşamasaydı, eşinin ne gibi zorluklarla karşılaştığını anlamasının mümkün olmayacağını söylüyor. Çoğu kız çocuğu gibi Chow da, daha çok annesiyle vakit geçiriyor. Stefen ise ilk kez bu seyahat sayesinde gerçek bir ebeveyn gibi hissettiğini söylüyor.

Eşiniz daha çok takdiri hak ediyor.

theBilgi.com - Küçük Kızıyla Beraber Yolculuk Eden Babanın Hayat Hakkında Öğrendikleri

Eğer bir anne olarak eşinizin sizi daha iyi anlamasını istiyorsanız, kocanızı çocuğunla baş başa bir yolculuğa ikna edin. Birçok baba, çocuğuyla “ilgilenebilir” ancak daha çok vakit geçirdikçe, çocukları “anneleri kadar” anlama fırsatları doğacaktır.

Yolculuklar hayat boyu kopmayacak dostluk bağları yaratır.

theBilgi.com - Küçük Kızıyla Beraber Yolculuk Eden Babanın Hayat Hakkında Öğrendikleri

Bu küçük maceralarının ardından Stefen ve küçük Chow, birbirlerini daha anlıyor. Stefen ise anıları ve deneyimleri paylaşmanın onları daha da yakınlaştırdığını itiraf ediyor. Stefen’ın eşi ise, onun yaşadığı bu deneyimi tüm kalbiyle destekliyor. Belki de bu kısa ancak dolu yolculuk başka ailelere de ilham olur ve bir gün her çocuk kendi olabildiği anlara daha çok sahip olur.Çocukların ilk öğretmeni babalardır fakat bazen onların da çocuklardan öğreneceği bir şeyler var.

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da