Kişisel Bakımınızı Hatırlatan Uygulama: Aloe

theBilgi.com - Kişisel Bakımınızı Hatırlatan Uygulama: Aloe
Mobil Sağlık

Hillary Clinton’ın 2016’daki seçim kampanyasında yaratıcı stratejist olarak görev alan Amber Discko kullanışlı bir sağlık uygulaması geliştirdi. Seçim kampanyası sürecinde her insan gibi baskı altında olan Amber, bir süre sonra günlük yapması gerekenleri de atlamaya başladı ve kendine bakmayı unuttu. Çok yoğun süreçte zihinsel sağlığı etkilenmiş ve daha önce başından geçmişte yaşadığı depresyonu nüksetmeye ve daha fazla anksiyete(endişe) atağı geçirmeye başlamıştır.

theBilgi.com - Kişisel Bakımınızı Hatırlatan Uygulama: Aloe

Amber Discko “Kampanyada çalışırken zaman yönetimi kavramını ikinci plana attım ve dişlerimi fırçalamak ya da su içmek gibi eylemleri takip etmek çok zor olmaya başladı. Duygusal ve fiziksel sağlığım dibe vurdu.” şeklinde konuştu.

Clinton kampanyası sona erdikten sonra, Discko kişisel deneyimlerini ve öğrenimlerini paylaşmaya, kişisel bakımını iyileştirmesine yardımcı olacak bir çevrimiçi araç oluşturmaya karar verdi.

Ücretsiz olarak sağladığı bu hizmet beklenenden fazla ilgi görünce Discko bunu mobil cihazlar için bir uygulamaya dönüştürmeye karar verdi. Aloe uygulaması Kickstarter üzerinden 50.000$’dan fazla yatırım aldı.

theBilgi.com - Kişisel Bakımınızı Hatırlatan Uygulama: Aloe

Peki bu Aloe uygulaması nedir?

Zihinsel sağlığınız zarar gördüğünde bazen yeme, içme ya da duş alma gibi temel ihtiyaçlar gözardı edilebiliyor. Kişisel bakım özellikle kronik hastalıklar, otizm ya da dikkat bozukluğu gibi hastalıklarla yaşayan kişiler için zorlu bir görev olabilir.

New York merkezli Lickability adlı geliştiricilerle birlikte üretilen Aloe 2018’in Ocak ayında piyasaya çıkacak.

Discko, “İhtiyacım olan şey, unuttuğum zaman beni utandırmayacak ama zaman zaman beni uyararak planlarıma uymam için cesaretlendirecek bir araçtı.” diyor.

theBilgi.com - Kişisel Bakımınızı Hatırlatan Uygulama: Aloe

Nasıl Çalışıyor?

Aloe uygulaması size anlık bildirimler yollayarak yapmanız gerekenleri bildirecek. Sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak bu hatırlatmalar ile istediğiniz tarzda bildirimleri seçebilirsiniz. Örneğin; İlaç kullanımı için belirli saatler, dişlerinizi fırçalama veya sosyal medya kullanımınıza ara vermek istiyorsanız bunları hatırlatıcıya ekleyebilirsiniz.

Discko “Sürekli olarak bildirimleri görüp bazılarını yapmadığınızda vicdanınız size kötü hissettiriyorsa bazı bildirimleri kaldırabilirsiniz.” diyor.

Uygulamanın diğer özellikleri içerisinde 3 soruyu cevapladığınız ‘yansıma alanı’ mevcut. Geçmiş, Şimdiki Zaman ve Gelecek.

Ayrıca sanal bir bahçe ile topluluk oluşturmayı sağlayan sosyal ağ alanı.

Zihinsel sağlık bakımı yerine kullanılması amaçlanmayan uygulama, daha çok ekstra destek sağlamak için hazırlandı. Discko böyle bir uygulamaya geçmişte hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

 

 

 

 

Bilginin Kaynağı EN

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da