İzledikten Sonra Yollara Düşürecek 5 Seyahat Filmi

theBilgi.com - Seyahat Filmi Önerileri
Eğlence Otomobil Seyahat

Seyahat Filmi Önerileri

Seyahat fikri her zaman heyecan verici, araba ile çıkılan yolculuklar ise büyüleyicidir; bunlardan ötürü seyahat filmleri çok sevilir. Keşfetmenin yarattığı hazzı izleyicisine yansıtabilen bir yol filmi, birçok insanın en güzel filmler listesinde kendine yer açar ve zaman zaman tekrar seyredilir.

Yollarda geçen macera filmleri izleyicisini içine çeker ve yolculuk planları yaptırır. Yolculuk hakkında gelmiş geçmiş en iyi filmler ise izleyicisine tüm macerayı yaşatır, tıpkı bu filmler gibi:

 

1 – Sarı Mercedes / Mercedes Mon Amour (1992)
IMDB 7,8
theBilgi.com - Seyahat Filmi ÖnerileritheBilgi.com - Seyahat Filmi Önerileri

Ülkemizin yetenekli yönetmenlerinden Tunç Okan’ın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı, duayen oyuncularımızdan İlyas Salman’ın da başrolde olduğu Sarı Mercedes; yolculuk hakkında şimdiye kadar çekilmiş en güzel Türk filmlerinden biri.

Sürdüğü yoksul hayattan kurtulmak için Münih’e giden Bayram’ın hayatını, kahramanın yurda dönüş yolunda duyduğumuz iç sesiyle öğrendiğimiz film; Adalet Ağaoğlu’nun “Fikrimin İnce Gülü” adlı romanından uyarlanmış.
Orijinal adı “Mercedes Mon Amour” olan film 1992 yılında tamamlanmış. Filmin IMDB puanı ise 7,8.


 

2 – Benimle Kal / Stand By Me
IMDB 8,1
theBilgi.com - Seyahat Filmi ÖnerileritheBilgi.com - Seyahat Filmi Önerileri

Rob Reiner’in 1986 yılında sinemaseverlerin beğenisine sunduğu “Stand by Me”, arkadaş dört çocuğun bir cesedin peşine düşmelerini anlatan; hem gülümsetip hem de hüzünlendiren olağanüstü bir yol filmi.

Stephen King’in aynı isimli hikâyesinden uyarlanan filmde, çocuk ruhunun saflığını hatırlamanın yanı sıra keşfetmenin tutkusunu ve gizemin çekiciliğini hissedeceksiniz.

IMDB’de sinemaseverler tarafından 8,1 gibi yüksek bir puana layık görülen “Stand by Me”, yol ve macera filmi tutkunlarının çok hoşuna gidecek.


3 – Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu / The Fundamentals of Caring
IMDB 7,3
theBilgi.com - Seyahat Filmi Önerileri
theBilgi.com - Seyahat Filmi Önerileri

Bir engelliyle yaşamanın nasıl bir şey olduğunu, bakıcı ve engelli ilişkisi üzerinden samimi bir dille anlatan “Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu”; 2016 yılında Rob Burnett tarafından Jonathan Evison’un aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmış.

Craig Roberts ve Selena Gomez gibi ünlü simaların başrolde olduğu film, IMDB’de sinemaseverler tarafından 7,3 puana layık görülmüş. Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu, özellikle pazar akşamı, kalp ısıtacak bir yol filmi izlemek isteyenler için iyi bir seçim.


 

4 – Küs Kardeşler Limited Şirketi / The Darjeeling Limited
IMDB 7,2

theBilgi.com - Seyahat Filmi Önerileri
theBilgi.com - Seyahat Filmi Önerileri

Wes Anderson’un başyapıtlarından The Darjeeling Limited, babalarının ölümünden sonra Hindistan’ın ünlü treni Darjeeling Himalayan Railway ile yolculuk ederek aralarındaki iletişimi tekrar yükselten üç kardeşin hikayesini anlatıyor.

Owen Wilson, Adrien Brody ve Jason Schwartzman gibi ünlü oyuncuları bir araya getiren 2007 yapımlı filmi; yolculuk, özellikle tren yolculuğu tutkunları mutlaka izlemeli.

Film IMDB kullanıcıları tarafından 7,2 puana layık görülmüş.


 

5 – Dünyada Bir Gece / Night on Earth
IMDB 7,8

theBilgi.com - Seyahat Filmi Önerileri
theBilgi.com - Seyahat Filmi Önerileri

Yol ve muhabbet filmlerini izlemeyi sevenler için Jim Jarmusch’un filmlerinden herhangi birisi mükemmel seçim olur ama birini tercih etmek gerekirse “Dünyada Bir Gece”, 7,8 IMDB puanıyla Jarmusch filmlerinin arasında öne çıkıyor.

İzleyicisine 5 farklı yol hikayesi anlatan Jarmusch, 1991 yılında tamamladığı filminde her zamanki gibi başarılı diyaloglarla insanı senaryonun içine dahil ediyor.


Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da