Dikkat! Instagram Şifreniz Çalınmış Olabilir

İnternet

700 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan Instagram’ın 8 milyon kullanıcısı hacklendi. Uzmanlar, şifrelerin yenilenmesini öneriyor.

thebilgi-instagram-sifresi

Bilgi Güvenliği Derneği (BGD) Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye’de bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün hızla büyüdüğünü belirtti. Ayrıca bu yıl geniş bant internet abone sayısının geçen yıla oranla yüzde 24,3 arttığını, mobil abone sayısının 75,7 milyona ulaştığını bildirdi.

TÜRKİYE DÜNYADA İLK 20’DE


Atalay: “Türkiye 1 Nisan 2016’da 4,5G ile yüksek hızlı internet kullanımına geçti. Mart sonu itibarıyla toplam internet kullanıcı sayısı açısından Türkiye’nin dünyada ilk 20 ülke arasında yer alıyor” diye kaydetti.

Instagram’ın 2010’da ilk yayınlanmaya başladığı andan itibaren hızla yükselen bir sosyal ağ olduğuna dikkati çeken Atalay, bu ağın geliştirildiği ve ilk yayınlandığı ülkenin ABD olduğunu dile getirdi.

“TEDBİRLİ OLMAKTA FAYDA VAR, INSTAGRAM ŞİFRELERİNİ YENİLEYİN”

Atalay, dünya genelinde 700 milyondan fazla aktif Instagram hesabının olduğunu, 7-8 milyon kullanıcının hesaplarının hackerlar tarafından ele geçirilerek içeriklerinin ifşa edildiğini belirterek, “Bu durumdan Türkiye’deki instagram kullanıcılarının ne kadar etkilendiği henüz belli değil, tedbirli olmakta fayda var. Kullanıcılar, bu tip platformları gereğinden fazla kullanmasın, buralarda önemli bilgi ve belgelerini paylaşılmasın, şifrelerini düzenli olarak değiştirsin.” dedi.

20 MİLYON TÜRK KULLANICI VAR

Türkiye’nin Instagramı en yoğun kullanan ilk 10 ülke arasında yer aldığını ifade eden Atalay, yaklaşık 20 milyon aktif Türk kullanıcının bu sosyal ağda yer aldığını kaydetti.

 

 

Bilginin Kaynağı

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da