İnanmak İsteyenlere Gelsin: Türkiye’deki Perili Köşkler

theBilgi.com - Türkiye’deki Perili Köşkler
İlginç Türkiye

Perili Köşkler

Kimisi isimleri duyunca bile ürperir kimisi gülüp geçer. Batıl inançlarımızı besleyen ve diğer boyutlarla yaşadıklarına inanılan peri ve cin gibi ruhani varlıklar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? İster inanın ister inanmayın ama Türkiye’deki perili köşklerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

Sıra dışı bir macera arayanlar için korkutucu ve adrenalin dolu bir önerimiz var: Perili köşk gezileri! Türkiye’de, özellikle İstanbul’daki perili köşkler; hem çevredeki güzelikleri keşfetmek hem de ürkütücü fotoğraf çekmek için gidilebilecek yerler. Fotoğraf makinenizi yüklenin, aracınıza atlayın ve yola çıkın. Perili köşkleri keşfediyoruz!

 

İncirli’deki Tarihi Ahşap Ev / İstanbul

theBilgi.com - Türkiye’deki Perili Köşkler
İncirli’deki ahşap köşk, konumu sayesinde yıllardır insanların içerisinde oturmayı arzuladığı bir yer olmuş olsa da aynı zamanda korkutucu hikayeleriyle biliniyor. Söylentilere göre bu ahşap evin görünümü 50 senedir hiç değişmemiş. Ayrıca ev, arada sırada yerinden birkaç saniyeliğine kayboluyormuş.

 

Eski Rum Yetimhanesi / Büyükada

theBilgi.com - Türkiye’deki Perili Köşkler
1898 yılında yapımına başlanan ve günümüzde dünyanın en büyük ahşap evlerinden biri olarak sayılan eski Rum yetimhanesinde, söylentilere göre sık sık çocuk sesleri yükseliyormuş. Bu devasa ahşap bina hakkında birçok hikaye var ama pek iç açıcı değiller. En iyisi merak ediyorsanız gidin ve hayalet hikayelerini adanın yerlilerinden bizzat dinleyin.

 

Davutlu Köyü “Karadedeler Olayı” / Kırklareli

theBilgi.com - Türkiye’deki Perili Köşkler
Anlatılanlara göre 1989 senesinde tüm köy ahalisi ruhani varlıklar görmeye başlar. Ardından bir gazeteci bu konuyu araştırmak için köye gider ama herhangi paranormal bir durumla karşılaşmaz. Köylülerin ısrarlı anlatımından etkilenen gazeteci, kamerasını 14 yaşındaki bir çocuğa emanet ederek köyü terk eder. Bir süre sonra gazeteci jandarma tarafından göz altına alınır çünkü kamerayı bıraktığı çocuğun kaybolmasının yanı sıra bahsi geçen köydeki perili evlerde akıl almaz cinayetler işlenmiştir. Okudukça ürküten bir hikaye ama internet dünyası bunun tamamen bir kurgu olduğu konusunda hemfikir.

 

Cemil Molla Köşkü / İstanbul

theBilgi.com - Türkiye’deki Perili Köşkler
Kuzguncuk’ta bulunan 1885 yapımı köşk, bir perili evden çok içerisinde mutlu ve kalabalık bir ailenin yaşadığı bir yere benziyor ama Cemil Molla Köşkü her zaman böyle görünmüyormuş. Yakın bir zamana kadar perilerden korkup işten kaçan işçiler yüzünden restore edilemeyen köşk, en sonunda batıl inancı olmayan çalışanlar tarafından eski haline dönüştürülmüş. Kuzguncuk civarı bu mevsimde çok güzel. Kendinize biraz zaman ayırın ve aracınızla sahil kenarına inin. Cemil Molla Köşkü de bahaneniz olsun.

 

Yusuf Ziya Paşa Köşkü

theBilgi.com - Türkiye’deki Perili Köşkler
Yusuf Ziya Paşa, 1900 yıllarda yaşamış başarılı bir tüccarmış. Rumelihisarı’nın en güzel tepelerinden birine köşk inşa ettirmeye başlayan ve köşkü güzelliğiyle dillere destan olan eşine adayan Yusuf Ziya Paşa, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ekonomik sıkıntıya düşmüş ve köşkün giderlerini karşılayamamış. Ardından eşi de ona ihanet edince Yusuf Ziya Paşa köşkü lanetleyerek inşasını asla tamamlatmamış. Hikaye ne kadar doğrudur bilemeyiz ama Rumelihisarı sakinleri, köşkün içinden zaman zaman piyano sesi geldiğini ve eski elbiselere bürünmüş bir kadın hayaletinin bazen pencerelerde belirdiğini söylüyorlar.

 

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da