IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Bilinmeyen Şaheser Filmler

theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler
Eğlence Kültür & Sanat

IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olmasına Rağmen Çok Fazla Kişi Tarafından Bilinmeyen Şaheser Filmler

Film izlemek zevkli. Patlamış Mısırınızı da aldınız mı hele bir de yanınızda sevdiceğiniz varsa film izlemek keyifli bir hal alıyor. Film izlerken tereddütsüz baktığımız bir kaynak var tabi ki : IMDB(Internet Movie Database)

Hangi film kaç puan, filmin çekim maliyetleri, oyuncular vb. gibi tüm bilgilere imdb üzerinden erişebiliyoruz. Hal böyle olunca film seçerkende direk olarak imdb sitesinden aldığı puana bakıyoruz. Tabi şunu belirtmekte fayda var; IMDB üzerinde yer alan puanlama, kullanıcıların vermiş olduğu puanlamadır. Yani sizde imdb üzerinde üye olarak puanlama yapabilirsiniz. Hem daha sonrasında “Acaba bu filmi izlemiş miydim ben?” diye sormaktan kurtulursunuz. Çünkü puanladığınız filmleri görebildiğiniz bir sayfa mevcut.

Haydi gelin bakalım

IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

 

La Maman et La Putain

1973 (France)
theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

bir gece saat 03.00’de başladığım ve gözümü kırpmadan,  yoğun bir hayranlık duygusuyla tamamladığım film, baş yapıt. yeni dalga’ nın (bkz: nouvelle vague) çokça taklit edilen bir modaya dönüşmesi sonrasında, jean eustache bu filmle radikal bir çıkış gerçekleştirmiş ve akımı silkeleyerek ona yeni bir heyecan kazandırmıştır. fransızlar başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki sinema yazarları bu filmi tüm zamanların en iyileri arasında gösterirler. haksız da sayılmazlar.

Film Özeti

Alexandre, Paris’in yazında felsefeyle meşgul olan ve buna epey kafa yoran bir adamdır. Zamanının çoğunu arkadaşlarıyla edebiyat ve sinema üzerine konuşup sarhoş olana kadar içerek geçirmektedir. Alexandre’nin Marie adında bir kadınla açık ilişkisi vardır. İkisi bir çifttir; fakar başkalarıyla da görüşüp yakın ilişki kurabilmekte ve bunu bilerek kabul etmektedirler. Alexandre bir gün Saint-Germain-des-Prés’de bir kafede Véronika adında genç bir hemşireyle tanışır. Ondan o kadar etkilenir ki, sevgilisiyle bu genç kadın arasında aklı gidip gelmeye başlar. Zamanla ilerleyen bu aşk üçgeninde önemli bir seçim yapması gerekecektir.

La Haine

1995 – France
theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

Birey olmalarına karşı koyan herşeyi yok ederek rüştünü ispatlamaya didinen bir avuç gencin öyküsünden çok, proje bloklarında, diaspora tadında bir yaşam sürmekte olan üç gencin kollektif bir bilinçle, “dünya bizimdir” tabelasına cesurca “dünya sizindir” diyebildiği bir filmdir… yabancılaşılmış, sözde steril bir toplumda ayakta kalma mücadelesidir ‘la haine’, taa ki iniş anına kadar.

Film Özeti

Varoşlardaki bir ayaklanma sırasında yaralanıp hastaneye kaldırılan Abdel’in arkadaşı Vinz, polisin çatışma alanında kaybettiği silahı bulur ve arkadaşı ölürse bir polis öldüreceğine dair yemin eder…


Barry Lyndon

1975 – Amerika, İngiltere, İrlanda

theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

Görselliğin yanında işitsel olarak da hayli keyifli bir film, Schubert’in inanılmaz Piano Trio in e Flat’ı film sırasında sık sık çalar, aklımıza kazınır.

Aynı zamanda Mozart, Haendel, Bach gibi müzik tarihinde ismi duyulmuş adamların besteleri vardır.

Film Özeti

Redmond Barry’nin babası tartışmalı bir at pazarlığı sırasında öldürülür, annesi ise tüm yaşamını oğluna adar. Genç bir adam olduğunda kuzeni Nora’ya aşık olan Barry genç kadından beklediği karşılığı göremez. Fakirlikten kurtulmak için ailesi Nora’yı İngiliz bir kaptan olan John Quin’le evlendirmeye karar verir, Barry durumu kabullenemeyip Quin’i bir düelloda öldürür. Barry en az zamanın kendisi kadar hızlı yaşar zamanı… Yeni bir hayat sürmek için kasabadan kaçar, kendini acımasız bir savaşın tam ortasında buluverir. Bu savaştan bile sağ çıkar ve casusluk kariyeri başlar. Ancak işler bu kadarla da sınırlı kalmayacak, yaşam onu bambaşka maceralara sürükleyecektir.
Sinema dahisi Stanley Kubrick’in Thackeray’ın romanından uyarladığı filmi, yaptığı birbirinden kült filmler arasında kendine özel bir yer edinmiştir.


Ashes and Snow

2005 – Amerika

theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

Meditasyon yapma nedeni film.. Hatta evet meditasyonun kendisidir pekala!! Muhteşem bir görsel!!

Film Özeti

tüy ateşe,
ateş kana,
kan kemiğe,
kemik iliğe,
ilik küllere,
küller kara..


The Man from Earth

2007 – Amerika

theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

12 Angry Men gibi genellikle tek bir odada geçiyor. Pozitivist bilim adamları ve 14.000 yaşında olduğunu iddia eden bir adam aynı odada bu sefer. Şüpheden şüpheye sürüklüyor. Oldukça sade ve bir kaç müzik haricinde tek planda yapılan çekimlerle kotarılmış. Geniş kitlelere seslenen bir film olsaydı Oldman ın anılarını görme imkanına kavuşabilirdik ama belli ki iyi bir kadroyla ve düşük bir bütçeyle zihinde soru işaretleri yaratmayı yeğlemişler. Güzel bir film.

Film Özeti

Üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman ortada hiçbir neden yokken, aniden 10 yılını ayırdığı akademiden istifa etmiştir. Şehirden gitmeye hazırlanırken veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan neden istifa edip gitmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapmasını isterler. Arkadaşları John’un bu sessizliğine anlam verememektedirler. Önceleri suskun kalan John da neden gitmesi gerektiğini biraz geçmişe dönerek anlatmaya başlar.

Filmde ortamdaki kişiler profesör ve uzmanlardan oluşan bir ekip olduğundan, John’un hayat hikayesini anlatmasıyla birlikte tartışma merak uyandırmaya ve içinden çıkılmaz bir hal almaya başlıyor.


Dare mo Shiranai

2004 – Japonya

theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

Sorumsuz bir annenin, “mutlu olmak benim de hakkım” felsefesinden yola çıkarak, bencilliğinin esiri olup, sorumluluğu büyük oğluna bırakarak çocuklarını terkedişini anlatıyor. Bu terk edilişten sonra, kalanlar için iç parçalayan bir mücadele başlıyor. Herşeyin para demek olduğu bir dünyada, tek gayeleri bir arada olabilmek olan dört kardeşin mücadelesinin anlatıldığı bir film, Dare mo shiranai. Bir de, bu kardeşleri severek onlara destek olan bir park arkadaşları var ki, o kızcağızın, elindeki cep telefonunun simgelediği zengin aile statüsüne rağmen, para bulmak istediği an gençliğini ve dişiliğini kullanması, yönetmen yine dünyamızın ne denli acımasız olduğuna işaret edivermiş. Vik vik ses çıkaran ayakkabılarıyla, güzel gözlü ve kardeşler arasında en talihsiz olan Yuki’nin sevimliliği ise hafızamdan silinecek gibi değil.

Film Özeti

Her birinin babası farklı olan dört çocuk, babalarından habersiz, anneleri ile birlikte Tokyo’da bir apartman dairesinde yaşamaktadırlar. Kendi hallerinde sadece birbirleri ile iletişimleri olan bu çocuklar, hiç okula da gitmemişlerdir. Bir gün annelerinin arkada sadece biraz para ve bir not bırakarak onları terketmesi ile birbirlerine tutunabilecekleri bir kaderle başbaşa kalırlar. Böylece kimsenin bilmediği, sadece kendi kurallarını koyup yönettikleri bir dünyanın içinde zorluklarla dolu bir mücadeleye başlarlar. Hayatta kalmanın savaşı hiç de kolay olmayacaktır. Hele bir başlarına kalmış dört yalnız çocuk için hiç…


Le Scaphandre et Le Papillon

2007 – Fransa, Amerika

theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

Eğer gerçekten iyi bir görüntü yönetmenliği örneği görülmek isteniyorsa izlenilmesi gereken film.

Kameralar çok sıradışı kullanılmış, bir anda kendinizi Jean Dominique Bauby’nin yerinde buluyorsunuz. Ve filmdeki bir ilginçlik de şu: filmin neredeyse ilk üçte birinde başroldeki oyuncuyu hiç göremiyorsunuz. İçinizde acayip bir merak uyanıyor, nasıl, acaba ne hale geldi diye. Düşünüyorsunuz, böyle gizli tutulunca karakter, ilk gösterim etkileyici olmalı, nasıl gösterilecek acaba ilk defa diye. Ve gerçekten de çok etkili bir şekilde, hiç beklemediğiniz bir anda çat diye karşınıza çıkıyor, donakalıyorsunuz. Filmin en etkili sahnesi de buydu bence.

Film Özeti

Julian Schnabel’e Cannes Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü getiren “Dalgıç ve Kelebek / Le scaphandre et le papillon”, Elle dergisi editörü Jean-Dominique Bauby’nin gerçek yaşam hikâyesinden yola çıkarak yazdığı ve Türkçe’ye de çevrilen “Kelebek ve Dalgıç Giysisi” adlı kitaptan uyarlandı. Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle 43 yaşında sol gözünün görme yetisi hariç bütün bedensel fonksiyonlarını yitiren Jean-Dominique Bauby hayatı zihninde yaşamaya başlar ve dış dünyayla bağını sol gözü aracılığıyla kurar. Jean-Dominique Bauby’yi son dönemde adını sıkça duyuran Fransız aktör Mathieu Amalric canlandırıyor..


Bound by Honor

1993 – Amerika

theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

 

1993 yılında Taylor Hackford’un çektiği filmdir. Çok kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan bu filmde 80’li yıllarda Amerika’da ki ve hapishanelerinde ki etnik çatışmaların boyutları incelenmiştir. Meksikalı, zenci ve beyaz ırkçıların çeteleşmeleri bunların nasıl çatıştıkları can alıcı bir biçimde aktarılmıştır. Filmde özellikle meksikalıların çetesini temsil eden dövmeler ve El Dia Del Muerte sahneleri belleğimizden silinmemiştir. Rol alan oyunculardan bazıları Benjamin Bratt, Damian Chapa, Jesse Borrego, Enrique Castillo, Raymond Cruz ve Billy Bob Thornton‘ dır… Filmin müziklerini de Bill Conti yapmıştır.

Film Özeti

Blood in Blood out yada diğer bir adıyla Bound by Honor 1993 senesinde çekilen polisiye ve dram filmidir. Film’in konusu üç gencin etrafında geçmektedir.


The Return

2003 – Rusya

theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

En az iki kere izlenmesini şiddetle tavsiye ettiğim film. Hayır, yanıtlanmamış sorulara yanıt aramak için değil; baba bunca zaman nerdeydi, ne iş yapardı, kutuda ne vardı, hiçbiri önemli değildir zira. Karakterlerin her izleyişte nasıl derinleştiğini, hepsiyle (baba da dahil olmak üzere) nasıl daha büyük bir empati kurduğunuzu görmek için. Ufaklığın “baba” diye haykırdığı sahnede ağlamak için.

Gerçekten de, son zamanların en güzel filmi. Oyunculuk, görüntü, yönetim ve senaryo (ki yönetmen Zvyagintsev’e ilk olarak bir gerilim-polisiye şeklinde gelen senaryo yönetmenin bakış açısı doğrultusunda tekrar şekillenmiş, bu halini almıştır, ne de iyi olmuştur) anlamında dört dörtlük.

Film Özeti

Ivan ile Andrey babasız geçen çocukluklarınında etkisiyle birbirine çok düşkün iki kardeştir.Mahalledeki arkadaşlarıyla kavge ettikten sonra evlerine dönen çocuklar, 12 yılın ardından babalarının döndüğünü görünce çok şaşırırlar.Annelerinin yarım ağzıyla da olsa onay verişleriyle, kardeşler ketum babalarıyla balık tutacaklarını sandıkları birkaç günlük bir tatile çıkarlar. Yalnızca solgun bir fotoğraftan tanıdıkları babalarına kavuşmak, ilk başta içlerini coşkuyla doldursada, sonrasında onları beklenmedik bir gerilimin içine sürükler.


The War on Democracy

2007 – İngiltere, Avustralya

theBilgi.com - IMDB Puanı 8’in Üzerinde Olan Filmler

Mutlaka izlenmesi gereken, şahane belgesel. Hem ülkeler içindeki sınıflar arası zihniyet farklılıklarını, hem de ağabey ülke ile latin amerikadaki küçük kardeşler arasındaki niyet ve istek çeşitliliğini sade bir dille anlatıyor. Emperyalist demokrasi ve işleyişinin teoride değil pratikte ne gibi sonuçlar doğurduğunu da gözler önüne seriyor.

Özellikle Hugo Chavez ve CIA yetkilileriyle yapılan röportajlar, zaten bilinen şeyleri insanların ağzından bir daha dinlemenizi sağlıyor.

Film Özeti

ABD’nin Latin Amerika üzerindeki emperyalist politikalarını vurucu bir dille gözler önüne seren, son derece başarılı bir belgesel. Venezüela’da 2002’de gerçekleşen Chavez’e yönelik ABD destekli darbe girişimi, Şili’de yine Allende’nin devrilmesi ile ABD tarafından başa geçirilen Pinochet’İn katliamları, ABD’nin Küba üzerindeki terör politikaları, Bolivya’da La Paz’da yerli halka karşı ABD destekli siyasilerin işlediği katliamlar vs. şeklinde altbaşlıklara ayrılabilir film. Fakat genel olarak -son dönemdeki ALBA benzeri anti-emperyalist oluşumlarındaki faaliyetlerinden olsa gerek- Chavez üzerinde duruluyor.

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da