İki Malzemeli Çikolatalı Kek Tarifi

theBilgi.com - İki Malzemeli Çikolatalı Kek Tarifi
Yemek

İki malzemeli çikolatalı kek tarifinde un ve kabartma tozu bulunmuyor, ekstradan yağ yok. Tüm hüner yumurta ve bitter çikolata parçalarında gizli. Ayrı bir kaba alınan yumurta beyazları hunharca çırpılıyor, katı bir köpük oluşuyor. Aslında en önemli nokta bu. Benmari usulü eriyen çikolataya yumurta sarıları katılıyor. Üç partide ekleniyor çırpılmış yumurta akları. Alttan üste doğru bir spatulayla karıştırılıyor. Yağlı kağıt serili kek kalıbında pişiyor.

Sihirli bir değnek değmişcesine puf gibi kabarıyor, dilim dilim afiyetle yeniyor.

theBilgi.com - İki Malzemeli Çikolatalı Kek Tarifi

KAÇ KİŞİLİK

8 dilim

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

40 dakika

 

Çikolatalı Kek Malzemeleri

3 yumurta

180 gram bitter çikolata (Evde bayramdan kalmış çikolatalarınızda olur)

 

Püf Noktası

İri yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayırın. Yumurta beyazlarının içinde bir miktar yumurta sarısı kalması köpük köpük olmalarını ve kıvam almasını engeller.Bitter çikolatayı kaynamakta olan suyla temas ettirmeden dikkatli bir şekilde benmari usulü eritin.Un ve kabartma tozu içermeyen, çırpılmış yumurta beyazları sayesinde puf gibi kabaran kek yüzeyinde, fırından çıktıktan sonra hafif çökmeler yaşanabiliyor. Demedi demeyin.

 

Nasıl Yapılır?

  1. Bitter çikolatayı küçük küplere ayırın. Derin bir tencerede su kaynatıp cam bir kaseye aldığınız çikolatayı kaynamakta olan su buharı üzerinde karıştırarak eritin.
  2. Kaynamakta olan suyun direkt olan çikolata ve çikolatanın içinde bulunduğu cam kaba değmemesine özen gösterin.
  3. Yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayrı ayrı kaplara ayırın.
  4. Yumurta beyazlarını köpük köpük olup katı bir kıvam alana kadar mikser yardımıyla, yüksek devirde çırpın.
  5. Cam bir kap içinde benmari usulü eriyen bitter çikolatayı ocak üzerinden kaldırın. Yumurta sarılarını ekleyip el çırpıcısı yardımıyla hızlıca karıştırın.
  6. Katı bir kıvam alan çırpılmış yumurta beyazlarını, çikolatalı karışıma üç partide azar azar ekleyip bir spatula yardımıyla alttan üste doğru karıştırın. Kek harcına son halini verin.
  7. Yuvarlak ve ısıya dayanıklı cam bir fırın kabına yağlı kağıt serin, hazırladığınız kek harcını dökün. Hava kabarcıklarının çıkması için kek kalıbını mutfak tezgahına bir iki kere vurun.
  8. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 35-40 dakika, puf gibi kabarıp renk alana kadar pişirdiğiniz keki dikkatli bir şekilde kek kalıbından çıkartın.
  9. Servis tabağına aldığınız kekin üzerine pudra şekeri eleyip dilimledikten sonra sevdiklerinizle paylaşın.

 

Herkese afiyet olsun!

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da