Son Kullanma Tarihi Geçmiş Hangi Ürünler Yenebilir?

theBilgi.com - Son Kullanma Tarihi Geçmiş Hangi Ürünler Yenebilir?
Sağlık

Son kullanma tarihi geçmiş ürünler konusunda neler yapabiliriz? Gerçekten son kullanım tarihi geçmiş yiyecekler tüketmek sağlığımızı riske eder mi?

theBilgi.com - Son Kullanma Tarihi Geçmiş Hangi Ürünler Yenebilir?

ABD’nin Boston kentinde sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket açılacak.

ABD’de satın alınan yiyeceklerin % 40’ı çöpe atılıyor. Bunun nedenlerinden biri yiyecekler üzerindeki son kullanma tarihleri.

Tarihi geçmiş birçok gıdanın yenebilir olduğuna dair bir rapor hazırlayan Doğal Gıdaları Savunma Konseyi (NRDC) gıda uzmanı Dana Gunders, bazı son kullanma tarihlerinin sağlık için değil, tat açısından önem taşıdığını söylüyor.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ürünler Satan Bir Süpermarket

Önümüzdeki yıl başlarında iş adamı Doug Rauch, sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket ile bir restoran açacağını açıkladı.

theBilgi.com - Son Kullanma Tarihi Geçmiş Hangi Ürünler Yenebilir?

Peki burada ne tür yiyecekler satılabilir?

“Tortilla cipslerini son kullanma tarihinden bir ay sonra da yeseniz, sizi hasta etmez.” diyor Gunders. “Ama tadı biraz bayat gelebilir.” Bunları yağlayıp fırına sürerek yeniden çıtır hale getirebilirsiniz. Kapalı bir kapta saklayıp nemlenmesini önleyerek daha fazla dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğurdun asıl ömrü daha uzun

Gunders, yoğurdun ömrünün de altı haftadan fazla olduğunu ve üzerinde oluşan küf tabakasının atılarak yenilebileceğini söylüyor.

theBilgi.com - Son Kullanma Tarihi Geçmiş Hangi Ürünler Yenebilir?

“Ben son kullanma tarihinin üzerinden aylar geçmiş yoğurtlar yiyorum; şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım.”

Gunders, çikolatanın da oldukça dayanıklı olduğunu belirtiyor. Çikolatanın hava ile teması sonucunda üzerinde oluşabilecek beyaz tabakanın küf olmadığını, eriyip yüzeye çıkan zararsız yağ olduğunu belirtiyor.

Yumurtaların Son Kullanma Tarihi geçmiş ürünler listesinden uzak

Yumurtaların da gereğinden çok daha erken çöpe atılmasından şikayet eden Gunders, yumurtanın 3-5 hafta tazeliğini koruyabileceğini ifade ediyor. Ancak Minnesota Üniversitesi’nde gıda bilimi profesörü Ted Labuza, Salmonella bakterisinin ürememesi için yumurtaların 5 santigrat derecenin altında saklanmasını tavsiye ediyor.

Bozulan sütün kötü koku ve tat ile kendisini belli edeceğini ifade eden Labuza, sütün oda sıcaklığında saklanmaması, havadaki mikropların sütü bozacağını, bu nedenle derhal kapağının kapatılıp 2 derece civarında, buzdolabında saklanması gerektiğini söylüyor.

Yine de sağlığınızı tehlikeye atmamak adına son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tüketirken dikkatli olmakta fayda var. Bizden söylemesi.

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da