En Kolay Kahvaltı: İki Malzemeli Pankek

En Kolay Kahvaltı: İki Malzemeli Pankek
Yemek

İki Malzemeli Pankek

Sabahları erken kalkmak zor biliyoruz. Üstüne birde kahvaltı hazırlaması. İnsana zor geliyor. Üstüne üstlük birde yalnız yaşıyorsanız veya öğrenciyseniz. Birisinin size şahane bir kahvaltı sofrası hazırlayıp sizi çağırmasını bekliyorsunuzdur. Şimdi ki tarifimiz sizi çağıranlara örnek teşkil edecek bir tarif değil ama kendi başınıza hazırlayacağınız ve basit 2 malzemeyle yapılan bir tarif.

Kahvaltı ve Pankek

Aslında kahvaltı günün en önemli öğünü. Bunu hiçbir şekilde atlamamak lazım. Uzmanlar bile bununla ilgili uyarıyor. Vücut tüm gece uykudan sonra uyandığı zaman kendisine bütün gün yetecek enerjiyi depolamak için besinlere ihtiyacı var. Bu besinler ne kadar kendi içerisinde enerji veren besinler olursa o kadar iyi.
En Kolay Kahvaltı: İki Malzemeli Pankek

Bu tarifimiz için gerekli en önemli iki temel malzeme büyük boy yumurta ve muz.  Püre haline getirilen muz pankeklere kıvam ve tat verirken çırpılmış yumurta onları bağlıyor, ortaya dünyanın en pratik pankek tarifi çıkıyor.

Bu tarif sabahları size pratik bir yol gibi olmasından ziyade ayrıca zengin kahvaltı çeşitleri hazırladığınızda yardımcı bir unsurda olabilir. Mesela bu tarife ayrıca biraz kabartma tozu koyarsanız daha kabarık ve yumuşak bir pankek elde edersiniz. Ya da bir yemek kaşığı un koyarsanız daha sıkı bir pankek elde etmiş olursunuz. Ayrıca servis esnasında üzerine bal gezdirebilirsiniz.

KAÇ KİŞİLİK
6 adet

HAZIRLAMA SÜRESİ
10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
10 dakika

 


Malzemeler

4 adet Yumurta
2 adet Muz

Püf Noktası

Daha yumuşak ve kabarık pankekler hazırlamak için; çok az miktarda kabartma tozu ekleyebilirsiniz.Kızartma işlemi öncesinde tavayı çok az miktarda tereyağı ya da zeytinyağı ile yağlayabilirsiniz.Hazırlayacağınız pankeklerin büyüklüklerine göre adet sayısı değişiklik gösterebilir.

Yapılışı

  • Öncelikle 2 adet muzu soyup bir kapta iyice ezelim
  • 4 adet yumurtayı ayrı bir kapta iyice çırpalım
  • Çırpılmış yumurtaları ezmiş olduğunuz muzların içerisine ekleyin
  • İyice homojen olana kadar karıştırın
  • Yanmaz yapışmaz bir tavayı ocak üzerinde kızdırın
  • Hazırladığınız harçtan küçük bir kepçe alıp tavaya bırakın. Arkalı önlü ters çevirerek kızartın.

Hazırladığınız pankekler içerisine arzu ettiğinize göre bal, pekmez, çikolata koyabilirsiniz.
Sıcak olarak tüketmeniz tavsiye edilir.

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da