Elma Kabuğu Yıkayarak Temizlenmiyor

theBilgi.com - Elma Kabuğu Yıkayarak Temizlenmiyor
Sağlık Yemek

Elma kabuğu

ABD’de yapılan bir araştırma, elma kabuğundaki zararlı tarım kimyasallarının yıkansa dahi temizlenmediğini ortaya çıkardı.

Massachusetts Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmaya göre, elmayı insana zararlı bu kimyasallardan arındırmak için 15 dakika kadar karbonat solüsyonunda bekletmek gerekiyor.

Bilim insanları bu araştırmayı, biri mantar diğeri böcek için kullanılan iki ayrı pestisit üzerinde gerçekleştirdi.

theBilgi.com - Elma Kabuğu Yıkayarak Temizlenmiyor
Image: GETTY IMAGES

Musluk suyunda yapılan yıkama kimyasalları gidermiyor

Sonuçları İngiliz Independent gazetesinde sonuçları yer alan araştırmaya göre, musluk suyuyla yapılan yıkama elma kabuğundaki bu kimyasalları gidermiyor.

Karbonat (ya da kabartma tozu) solüsyonuna yapılan 15 dakikalık işlem sonrası ise elma kabuğundaki pestisidin yüzde 80 ila 96 oranında giderildiği gözlemlendi.

Elma kabuğu soyarak yemek

Araştırmacılar, elmanın kabuğunu soymanın zararlı kimyasaldan kurtulmanın bir yolu olduğunu söylüyor. Ancak bu şekilde de elma kabuğundaki besleyici vitaminlerin de kaybedildiği belirtildi.

Pestisitler yani tarım ilaçları, tüm dünyada geniş bir şekilde kullanılıyor ve fakat bu kimyasalların insan sağlığına etkileri konusunda da son yıllarda artan bir şekilde endişeler dile getiriliyor.

 

 

Bilginin Kaynağı

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da