Dünyanın En Tuhaf Müzeleri

theBilgi.com - Dünyanın En Tuhaf Müzeleri
Dünya Kültür & Sanat İlginç

Küçükken sürüklenerek götürüldüğünüz o müzeler… O zamanlar birçok çocuk için bir okul gezisinden ya da arkadaşlarla şamatadan ibaret olan müzeler, bir gün geliyor ve geçmişi keşif için en büyük kılavuzunuz haline gelebiliyor. Üstelik müzeler her zaman geçmişi anlatmak ya da göstermek  durumunda değil. Onları, geçmişi ve bugünü muhafaza eden özenle tasarlanmış ‘an’lar olarak kabul edebiliriz. Bu anları özel hale getiren ise hangi konu başlıkları altında toplandıkları, yani “neyin” müzesi oldukları. Dünya çapında, neredeyse aklınıza gelebilecek her konuda kurulmuş büyüklü küçüklü binlerce müze bulunuyor. “Bunun da müzesi mi olurmuş?” demeden önce sizin için hazırladığımız bu listedeki müzelere göz atmanızı öneririz.

 

Bir Türlü Tamir Olmayan Kırık Kalplere: Museum of Broken Relationships

theBilgi.com - Dünyanın En Tuhaf Müzeleri
Bu dünyada kalbi kırılan tek kişinin siz olmadığını hatırlatan bu güzide müze Zagreb’de bulunuyor. Çoğunlukla eski ilişkilerden kalan ve bu ilişkilerin simgeleri haline gelen objelerden oluşturulan müzede, müzenin kurucusunun, dünyanın tüm terk edilenleri için tasarladığı bir “enstrümanı” var: Theraphy Instrument olarak geçen bu obje aslında bildiğimiz balta ve evet eski sevgilinizin eşyalarını kırıp döküp rahatlamak için orada.

 

Gerçeklikten Sıkılanlara: Vampirler Müzesi (Le Musee des Vampires)

theBilgi.com - Dünyanın En Tuhaf Müzeleri
Dracula efsanesiyle doğup günümüze taşınan vampir sevdası bu müzede hayat buluyor. Tamamen vampirlere adanmış bu müzede; Fransa’da ün salmış katil Nicolas Clauz’un vampir tasvirleri, Père Lachaise Mezarlığı’ndan transfer kedi mumyası, Dracula’yı canlandıran oyuncuların imzaları ve daha birçok detay, vampir aşıklarını bekliyor. Uyaralım, burada Fransızca bilmeyeni dövüyorlar, tabii ki “cahillikleri” ile.

 

Hayatımızın Belki de En Büyük Eksikliği: Tuvalet Müzesi

theBilgi.com - Dünyanın En Tuhaf Müzeleri
Evet, doğru okudunuz, bir tuvalet müzesi ve kendisi Hindistan’da. Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi, antik, Orta Çağ ve modern olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Müze kapsamında, dünyanın farklı ülkelerinden getirilen tuvaletler sergileniyor. M.Ö. 3000 yılına ait olanı da var, son teknolojiyle donatılanları da. Sonuçta tuvalet mahrem olduğu kadar mühim de…

 

Dağınık Kalsın Diyenlere: Çöp Müzesi

theBilgi.com - Dünyanın En Tuhaf Müzeleri
Tuvalet oldu, çöp niye olmasın? Yediğimiz şeylerin paketini güzelce soyup çöpe atmak keyifli ancak bundan sonraki süreç için birkaç tahminden öteye gidemiyoruz. Eğer herhangi bir belgeselde ya da televizyonda görmediyseniz, çöplerin nasıl depolandığı, muhafaza edildiği ya da dönüştürüldüğünü anlatan bu müze ilginizi çekebilir. Girişinde yine çöplerden inşa edilmiş dev bir dinozor mevcut, içeride ise çöplerin kompres edilmesini sağlayan devasa bir piston yer alıyor. Eğer ziyaret etmek isterseniz istikamet Connecticut, ABD.

 

Sualtında Bir Müze: Cancon Underwater Museum

theBilgi.com - Dünyanın En Tuhaf Müzeleri
Girişte şnorkel ve paletin zorunlu tutulduğu belki de ilk ve tek müze. Meksika’nın mağara dalışlarıyla ünlü Cancon bölgesinde yer alan Cancon Underwater Museum’da toplamda 400’den fazla heykelin yerin yaklaşık 60 metre altında sergileniyor. Müzede ayrıca, Cancun ve Playa de Carmen’in ünlü simalarına ait heykeller de mevcut. Müzede yer alan heykellerin tümü deniz-dostu malzemelerle yapıldı. Bu sayede de tamamen müzeye özel ve doğal bir resif yaratılmış oldu.

 

Sinsilerin Sinsisi, Uluslararası Casus Müzesi

theBilgi.com - Dünyanın En Tuhaf Müzeleri
Washington’da bulunan Casus Müzesi, dünyada bu başlıkla açılan tek müze. Tamamen interaktif olarak tasarlanan müze, ziyaretçilerinin iyi bir casus olma yolunda karşılarına çıkacak zorluklara karşı nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğretiyor. Casusluğun inceliklerini öğrenirken, eski ve esaslı casusların tarihinde yolculuğa çıkabilir ya da müzenin sağladığı “Casusluk Okulu” eğitim programlarına katılabilirsiniz.

 

Acımak Yok, Sevmek Var: Kötü Sanat Eserleri Müzesi

theBilgi.com - Dünyanın En Tuhaf Müze'leri
Kusursuz müzeleri çoktan hafızanızdan silmeye başladınız ancak bu kez durum bambaşka. Sanat müzelerini yatağında ters döndürecek bir “sanat” müzesi ile karşı karşıyayız. Massachusetts, ABD’de bulunan Museum of Bad Art (MOBA), alışılmadık bir şekilde, sanat eserlerinin en kötü olanlarını topluyor ve sergiliyor. “Bunu ben de yaparım” sözcük öbeğini pek de duyamayacağınız ya da dillendiremeyeceğiniz bu müzede, yaş aralığı ne olursa olsun, çirkin mi çirkin Mona Lisa’lar, görmez olaydım dedirtecek nature morte’lar ve tasvir edemediğimiz niceleri. Beceriksizliğe övgü niteliğindeki müzeyi tüm beceriksiz sanatçıları onurlandırmak için gezebilirsiniz.
Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da