Deterjanların İnsan Sağlığına Verdiği Zararlar

Sağlık

Deterjanların İnsan Sağlığına Verdiği Zararlar

Deterjan içerisinde bulunan yüzey-aktif madde dışında önemli oranda ( %70-90 ) bulunan temizleyici, beyazlatıcı, yumuşatıcı, köpürtücü, parlaklık verici ya da antiseptik özellik veren katkı maddelerin çoğu da yüzey-aktif madde gibi insan organizmasına gıdalardan, solumun yollarından, deri teması ve diğer yollardan girdiklerinde dokularda olumsuz etkilere neden olmaktadırlar.

Kansere sebep olmakta

Birçok kanser türünün ise deterjanın olumsuz etkilerinden dolayı oluştuğu bildirilmektedir. Ayrıca akciğer tahribatı, akciğer iltihabı, alerjik reaksiyonlar, endokrin ve bağışıklık sistemi, kalp, böbrek ve kan damarı rahatsızlıkları, endokrin ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi önemli rahatsızlıkların kaynağı üretimde kullanılan katkı maddeleri ve dolayısıyla da deterjanlar olmaktadır.

theBilgi.com - Deterjanların İnsan Sağlığına Verdiği Zararlar

 

İçme Sularında da Tehlike Büyük

Deterjanın Kullanım Yerleri ile temas sonucu vücudumuza giren miktarı, yapacağı zarar yönünde bir hayli önemlidir. ABD’ de bir günde insan vücuduna giren deterjan yüzey – aktif maddesinin en çok 0,3 – 3mg arasında olması gerekmekte. Ancak buna karşın ülkemizde bazı bölgelerde yapılan çalışmalar içme sularına dahi çok yüksek miktarlarda deterjan bulunduğu ortaya koymuştur.

Her ne kadar vücudumuza giren günlük deterjan miktarı bilinmese de, bunun çok yüksek düzeyde olması yüksek ihtimaldir.

Deterjanların İnsan Sağlığına Verdiği Zararlar

 

Sonuç olarak medeniyet gereği olan temizlik işlerimizde kullandığımız deterjanların vazgeçilmez yararlarının yanında çevre kirlenmesi ve özellikle sağlığımız açısından zararlarından korunabilmek için üretimlerinin kontrol altında tutulması mecburidir. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlığa ve çevre kirlenmesine en az zararlı bileşimlerin saptanıp bu standardın dışında deterjan üretimine izin verilmemesi gerekmektedir.

 

Aldatıcı Reklamlar

Ayrıca, üretici firmaların deterjan kullanımını özendirmek için giriştikleri reklam kampanyalarının da abartılı ve gerçeği yansıtmaması da tüketicinin kafasında “madem süper temizliyor o zaman neden her ay reklam yeni birşeyler gösterilmeye çalışmaktadır” sorusunu sormaktadır.

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da