Çocuklarını Sürekli Öven Anne Babalara Kötü Haber!

theBilgi.com - Çocuklarını Sürekli Öven Anne Babalara Kötü Haber!
The Bilgi Özel Aile

Çocuklarını Sürekli Öven Anne Babalar

theBilgi.com - Çocuklarını Sürekli Öven Anne Babalara Kötü Haber!

Çocuğunuz kopya mı çekiyor, size yalan mı söylüyor? Bunun sorumlusu siz olabilirsiniz. Yapılan son araştırmalara göre çocuğunuzu överken onlara ne söylediğiniz onları cesaretlendirebileceği gibi yalan söylemeye de itebiliyor. Sebebini gelin hep birlikte inceleyelim.

Ontario Institute for Studies in Education (OISE)’de yapılan iki yeni deneysel çalışmaya göre zeki oldukları yönünde övgü alan çocuklar, karşılarındakilerin bu pozitif düşüncelerini devam ettirebilmek adına yalan söylemeye ve kopya çekmeye daha meyilli oluyorlar.

Prof. Kang Lee, OISE’nin Jackman Çocuk Etütleri Enstitüsü (JICS) yaptığı açıklamada “Övgü, göründüğünden daha karmaşıktır” dedi.

theBilgi.com - Çocuklarını Sürekli Öven Anne Babalara Kötü Haber!

Deneylerin ilkinde, 3-5 yaş arası çocuklara bir tahmin oyunu oynatılıyor. Cevabı doğru tahmin eden çocukların yarısına “çok zeki” oldukları söylenirken diğer yarısına “bu kez çok iyi iş çıkardıkları” söyleniyor.

Deneyin sonraki kısmında araştırmacılar çocuklara cevaplara bakarak kopya çekmeyeceklerine dair söz verdirtiyor ve odayı terk ediyorlar.

Gizli kameradan odayı gözlemlediklerinde ise zeki oldukları söylenen çocukların daha fazla kopya çektikleri görülüyor.

theBilgi.com - Çocuklarını Sürekli Öven Anne Babalar

Developmental Science’ta yayımlanan ikinci deney de benzer şekilde kurgulanıyor ve yine bazı çocuklar zeki oldukları söylenerek övülüyorlar. Bu deneyin sonucunda da bu çocukların kopya çekmeye daha çok başvurdukları görülüyor.

Bu iki deneyden de anladığımız üzere çocukları överken kullanılan sözcük seçimi oldukça önemli.

Arada pek bir fark yokmuş gibi görünse de çocukların zekaları ve kişilikleri yerine davranışlarını ve eylemlerini övmek gerekiyor. Kelimedeki önemli fark büyük etkiye sahip olabilir. “İyi misin?” Diyerek bir çocuğu teşvik ettiğinize inanıyor olabilirsiniz, ancak bu, aslında, olumlu öznitelik değerlendirmesini desteklemek için onları aldatmaya götürebilir. Bunun yerine, eylemleri ve davranışları övülmelidir. Çok ince bir fark gibi görünebilir, ancak çocuğun zihniyetini etkileyebilir.
Potansiyellerini doğru kullanan dürüst çocuklar yetiştirmek konusunda özellikle ebeveynlere ne kadar çok iş düştüğünü bir kez daha görüyoruz.

 

Bilginin Kaynağı (EN)

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da