Bir Annenin İlk Yılları

The Bilgi Özel Kadın Aile İlişkiler

Bir Annenin İlk Yılları


Eskiden arkadaşlarımın çocuklarına davranışları ve yetiştirme şekilleri konusunda çok fazla yorum yapardım. Onu öyle yap, bunu böyle yapma diye başlarının etini yerdim.Oysa oğlum doğduktan sonra çocuk yetiştirmenin ne kadar zor, sabrın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladım. Mükemmel bir anne olduğumu iddia edemem ama bunun için gerçekten çabalıyorum. Sürekli araştırma yapıp, bol bol makale okuyorum. Bunlar içinde çok önemli görüp uygulamaya çalıştığım bir kaç önemli bilgiyi siz TheBilgi.com okurlarıyla paylaşmak istiyorum.


theBilgi.com - Bir Annenin İlk Yılları

Örnek Olmak

Eğitimin doğumdan itibaren başladığına inananlardanım. Minik bebeklerin ilgisini ilk çekenler anne – babasının mimikleri ve sözcükleridir. Bizler negatif olursak somurtmayı, pozitif olursak gülmeyi öğrenirler. Bu yüzden özellikle yavrularımızın yanındayken davranışlarımıza ve ses tonumuza çok dikkat etmeliyiz. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar hep anne – babalarını taklit ederler. Örneğin terliklerini giymesini isterken kendimiz giymiyorsak, o terlik giyilmez. Evet belki bağırıp çağırarak istediğimizi bir şekilde yaptırabiliriz ama önemli olan zor kullanmadan, iyi bir rol model olarak eğitip öğretmektir. Ayrıca onlardan bir şeyi yapmasını ya da yapmamasını isterken mutlaka açıklayıcı olmalıyız. Sebep – sonuç ilişkisini, onun anladığını düşünmesek de mutlaka kurmalıyız. Biraz zahmetli gibi görünebilir ama bir de bakmışız ki özellikle 3 yaşından itibaren oldukça doğru davranışlarda bulunan ve daha önemlisi bu davranışların getirisi ve götürüsü hakkında fikir sahibi olan bir evlat yetiştiriyoruz.


Bir Annenin İlk Yılları

Kaliteli Zaman Geçirmek
Çocuklarımızla zaman geçirmek çok önemlidir. Biz televizyon izlerken, o kendi başına bir şeyler yapıyorsa, hatta anne diye seslendiğinde dönüp ilgilenmiyorsak, bu zaman geçirmek değil saat doldurmak olur. Beraber oyun oynayıp, bol bol konuşmak gerek, Çatal, kaşık tutması için heveslendirmek gibi bazı şeyleri kendisinin yapmasına izin vermek, hatta bazı konularda seçim yapmasını istemek, onun öz güvenini arttıracak ve geleceği için ciddi bir yatırım olacaktır. Elbette onların sezgileri çok kuvvetlidir ve sevgiyi de güveni de hissederler.


theBilgi.com - Bir Annenin İlk Yılları

Seçimler
Çocuklarımız yarış atı değil. ‘Falancanın çocuğu’ ile olumlu ya da olumsuz kıyaslamalara sokmak, çocuğumuzda onarımı çok güç tahribatlara neden olabilir. Onu olduğu gibi kabul etmeli, herkesi başarılı ve başarısız olduğu farklı alanlar olduğunu, yetenekleri ile barışık olması gerektiğini öğütlemeliyiz. ‘Ben yapamadım, o yapsın’, ‘Ben olamadım, o olsun’ gibi zorlama planlamalar, olumsuz etkiler doğurur. Anne – babasına kendini beğendirmek için çeşitli seçimler yapabilir ancak bu yüzden hayatı boyunca mutsuz da olabilir. İşte bu nedenle daha küçüklüğünden itibaren onu kendi seçimlerini yapmaya yönlendirmeliyiz. ‘Ne yemek istersin? Pilav mı, makarna mı?’, ‘Hangisini giymek istersin? Kırmızı mı, mavi mi?’ gibi iki seçenekli sorular yararlı olacaktır.

Elçin U.


“Çocuklarınız, onları oldukları insan olarak sevmenizi istiyor. Sürekli onlardan başkaları gibi davranmasını istemenizi değil…”
Bill AYERS

“Çocuklar büyüklerini dinlemede asla iyi değildirler. Ama onların davranışlarını benimsemede ve taklit etmede kusursuzdurlar.”
James BALDWIN

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da