Bilimsel Olarak Kanıtlandı: İnsanı En Çok Yolculuğa Çıkmak Mutlu Ediyor

theBilgi.com - İnsanı En Çok Yolculuğa Çıkmak Mutlu Ediyor
The Bilgi Özel Seyahat

Neden cüzdanımızda paralar ağırlık yapmaya başladığı zaman hemen alışveriş yapmaya gideriz? Neden kişisel gelişim gurularına vakit ayırırız? Neden evin dekorasyonunu değiştirme ihtiyacı duyarız? Bu soruların cevaplarının temelinde mutlu olma isteği yatar.

Mutluluk nedir?

Mutluluğun tanımı yoruma açık ve değişkendir ama bilimsel konuşmak gerekirse mutlu olma hali basitçe üç hormonun vücudunuzu etkileme biçimidir. Bu üç mutlu arkadaşa melatonin, seratonin ve endorfin diyoruz. Mutlu arkadaş dediğimize bakmayın, bu hormonların tersi çok fena. Seviyeleri standartların altına düştüğü zaman migrenden major depresyona birçok rahatsızlığa neden oluyorlar.

theBilgi.com - İnsanı En Çok Yolculuğa Çıkmak Mutlu Ediyor

Alışveriş yapmak, mobilyaların yerini değiştirmek, yolculuğa çıkmak vb değişkenlerle onları mutlu edebiliyorsunuz (doğal olarak siz de mutlu oluyorsunuz). Şimdi yolculuğa çıkma eylemini diğer aktivitelerden ayıracağız çünkü bilim bize şunu diyor:

En kalıcı ve uzun süreli mutluluk, sürekli yolculuğa çıkıp yeni yerler görerek ve sosyalleşerek oluşuyor. Kalıcı mutluluğun sırrı, deneyimden geliyor.

Geçici Hevesleri Boş Ver, Kalıcı Mutluluğu Yakala

theBilgi.com - İnsanı En Çok Yolculuğa Çıkmak Mutlu Ediyor

Cornell Üniversitesi’nden psikolog Prof. Thomas Gilovich’in ekibiyle beraber denekler üzerinde yaptığı araştırmalara göre kalıcı mutluluğun yolu, düzenli olarak tatile çıkmaktan geçiyor. Profesör Gilovich, alışveriş yapmanın ya da saç rengini değiştirmenin getireceği mutluluğun kısa süreli olduğuna dikkat çekiyor. Materyalist beklentilerin yerine deneyimleri satın almayı seçerseniz kalıcı mutluluğa ulaşmanız daha kolay olur diyen Gilovich, bunun nedenini aşağıdaki tespitle açıklıyor:

“İnsanlar genellikle deneyime para harcamayı, bir şeyler satın almak kadar akıllıca bir yatırım olarak görmez. Onlar deneyimin gelip geçici olduğunu düşünür ve bir eşyaya sahip olmayı ona tercih eder ama gerçekte deneyimler anılara dönüşerek kalıcılığını korur. Satın alınan eşyalar işe anlık bir mutluluk sağlar. Bu adaptasyon ve tatmin olma duygusuyla ilgilidir. Deneyim, her zaman daha akıllıca bir yatırımdır.”

Mutluluğun Formülü Çok Açık: Bir Sen, Bir Ben, Bir de Bavul

theBilgi.com - Mutluluk Eşittir Yolculuk

Şimdiye kadar çıktığınız yolculukları ve satın aldığınız şeyleri düşünün. Hangisi sizi daha çok mutlu hissettiriyor? Mutluluğun sırrı bu bu sorunun cevabının içinde.

Yeni şeyler öğrenmek, ekstrem sporlar yapmak, sıra dışı etkinliklere katılmak ve her zaman yeni yolculuk fikirlerine açık olmak… Bunlar hepimiz için temel mutluluk kaynakları çünkü mutluluk hormonlarını besliyorlar. Bir şeylere sahip olmayı değil, bir şeylere ait olmayı tercih edin. O zaman kozmos, ruhunuza mutluluğu fısıldar ya da mutluluk hormonu seviyeleriniz yükselmiş olur. Hangi açıdan bakmak istediğiniz size kalmış.

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da