2018’de Büyük Depremler Yaşanabilir

theBilgi.com - 2018’de Büyük Depremler Yaşanabilir
Bilim & Uzay Doğa

Bilim insanları Dünya rotasyonunda meydana gelen yavaşlamalar sebebiyle şiddetli deprem sayısının 2018 yılında katlanacağını iddia ediyor. Uzmanlar Dünya’nın dönüş hızında meydana gelen az miktardaki değişimler sebebiyle, özellikle yoğun nüfuslu tropikal bölgelerde 2018 yılında sismik aktivitelerin tetiklenebileceğini söylüyor.

theBilgi.com - 2018’de Büyük Depremler Yaşanabilir

Gezegenin rotasyonunda meydana gelen değişiklikler günlerin uzunluğunu milisaniye düzeyinde değiştiriyor. Yaşanan bu değişimler büyük miktarda yeraltı enerjisinin serbest bırakılmasına sebebiyet verebilir.
Dünya rotasyonuyla sismik aktivitenin arasında meydana gelen bağlantıyla ilgili Boulder’da bulunan Colorado Üniversitesi’nden Roger Bilham ve Missoula’da bulunan Montana Üniversitesi’nden Rebecca Bendick bir çalışma yaptı. Yapılan çalışma Amerika Jeoloji Derneği’nin yıllık toplantısında sunuldu.

Dünya’nın dönüş hızıyla deprem arasındaki ilişki

Yapılan açıklamada Dünya rotasyonu ve depremler arasında büyük bir ilişki bulunduğuna ve önümüzdeki yıl itibariyle şiddetli depremlerin sayısında artış yaşanacağına değinildi.
Bilham tarafından yürütülen çalışmalardan iki tanesinde 1900’den beri meydana gelen ve büyüklüğü 7 üzerinde olan depremlere bakılarak bu iddia ediliyor. Büyük depremler yüzyıldan fazla bir süreden beri kaydediliyor.
İki araştırmacı tarafından diğer zamanlara kıyasla önemli miktarda deprem yaşanan beş farklı dönem bulundu. Bu dönemlerde yılda 25 ile 30 arasında şiddetli deprem kaydedildi. Diğer zamanlarda ortalama yılda 1 büyük deprem yaşandığı anlaşıldı.
Araştırmacılar tarafından yoğun sismik aktivitenin yaşandığı bu dönemlerle diğer faktörler arasındaki korelasyonlar araştırıldı. Dünya’nın dönüş hızında yavaşlama meydana geldiği zamanlarda deprem sayılarında önemli artışlar meydana geldiği bu çalışmayla ortaya çıkarılmış oldu.

theBilgi.com - 2018’de Büyük Deprem Yaşanabilir

Yapılan çalışmada Dünya’nın son yüzyıl içerisinde beş yıllık dönemlerde azaldığı anlaşıldı. Bu durumda Dünya yaşanacak büyük depremlere karşı insanlığı 5 yılda bir uyarıyor. Bu depremlerin nerede yaşanacağını tespit etmek zor olsa da gün uzunluklarından yapılan hesaplama sonucu en yoğun depremlerin ekvator bölgesinde yaşanacağı söylenebiliyor.

 

 

Bilginin Kaynağı

Üye Yorumları

Bir Cevap Yazın

Ya da